Północny Iran 07-20 maja 2016

Zapraszamy na pierwszą podróż z persiatravel.pl !

Wybierzemy się do północnej części Iranu na dwa tygodnie. Wystarczająco długo aby poczuć klimat tego kraju. Pojedziemy na północ, ze względu letnie temperatury, które na południu już w maju potrafią być nieznośne. Proponujemy wycieczkę w małej grupie (od 6 do ośmiu osób).

Północny Iran i Isfahan – program podróży

Dzień 1 Sobota 07 maja.

Pierwszego dnia rano spotkamy się na lotnisku Chopina w Warszawie. Lecimy do Teheranu z przesiadką. W kraju ajatollahów będziemy po północy czasu lokalnego, czyli około 23:00 czasu warszawskiego. Z lotniska udamy się prosto do hotelu, ażeby wypocząć.

Dzień 2

Zjemy śniadanie w hotelu i wyruszymy na zwiedzanie miasta. Na początek odwiedzimy kompleks pałacowy Sa’ad Abad, wybudowany przez dwie ostatnie dynastie perskich szachów. Zamieniony obecnie na muzeum. Wizyta ta, rzuci światło na przepych w jakim żyli ostatni władcy Iranu i pozwoli zrozumieć jedną z przyczyn rewolucji islamskiej.

saad abad

Saad Abad

Po mieście będziemy poruszać się tak mieszkańcy tej 12 milionowej metropolii. Nie wynajmiemy samochodu, ale będziemy jeździć metrem i bardzo popularnymi tam taksówkami.

Wieczorem zobaczymy budynek dawnej ambasady amerykańskiej, gdzie odbyły się dramatyczne wydarzenia podczas rewolucji islamskiej i po niej.

Dzień 3

Rano opuścimy zatłoczony Teheran. Pojedziemy pociągiem na północny zachód do miasta Zandżan. Tam zwiedzimy tradycyjne łaźnie. Następnie udamy się busem do Tacht e Solejman, będącej pozostałością twierdzy sasanidzkiej sprzed ponad 1500 lat, wpisanej na światową listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Na koniec dnia trzeciego udamy się do Bandar e Anzali nad Morzem Kaspijskim, gdzie zaprowadzi nas imponująca, wijąca się droga przecinająca przez góry Elbrus.

Takht-e-Soleiman

Tacht e Solejman

Dzień 4

Po śniadaniu pójdziemy na… plażę. Oprócz cieszenia się słońcem, piaskiem i wodą zobaczymy jak plażują Irańczycy w kraju, w którym nie wolno publicznie się rozebrać. Później udamy się na polski cmentarz, gdzie pochowani są żołnierze armii gen. Andersa i zesłańcy, którzy ewakuowali się ze Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej.

Dzień 5


Po raz drugi, ale w innym miejscu, przejedziemy przez pasmo górskie Elbrus. Dotrzemy do Ardabil , które jest jest jednym z najstarszych miast Iranu słynącym z produckji dywanów i jedwabiu. Odwiedzimy efektowny kompleks świątynny Sheikh Safi-ad-din-e-Ardabil, gdzie znajduje się mauzoleum dynastii – Safawidów.

Wieczorem czas wolny na zakupy na miejscowym bazarze, który istnieje nieprzerwanie od dwunastu wieków i sam w sobie zachwyca architekturą.

800px-Sheikh-safi_tomb

Ardabil

Dzień 6

Po śniadaniu pojedziemy na górę Sabalan, gdzie spotkamy się z nomadami do dziś prowadzącymi koczowniczy tryb życia, gdzie będzie między innymi można spróbować tradycyjnie wypiekanego chleba. Przy odrobinie szczęścia odwiedzimy jedną z jurt. Następnie przejedziemy się kolejką gondolową w Heyran (i nacieszymy oczy pięknymi widokami.) Potem pojedziemy przez prawdziwy Irański interior w kierunku Tabrizu

Dzień 7


Rano wyruszymy do Kandovan – malowniczej wioski, której mieszkańcy po dziś dzień żyją w grotach skalnych. Na miejscu będzie okazja do odpoczynku, spaceru w góry, czy też kupienia oryginalnych pamiątek. Po południu wrócimy do Tabriz, gdzie odwiedzimy jeden z największych, a zarazem najpiękniejszych bazarów w Iranie. Panie urządzą sobie “shopping”, a chętnych panów zaprosimy do bazarowej knajpki na sziszę i tzw. “irańską whisky” czyli herbatę. Tego typu miejsca są autentycznymi lokalami gdzie nie ma turystów jest za to swojski klimat.

Dzień 8

Kolejnego dnia udamy się nieco na północ od Tabrizu, do miejscowości Sar. W okolicy zwiedzimy dwa stare, ormiańskie kościoły. Dotrzemy do małej wioski. Będą państwo mogli porównać kulturę w metropolii i na prawdziwym odludziu.

Następnie pojedziemy nad wysychające jezioro Urmia, które od lat ‘70 powoli zanika odkrywając połacie soli które tworzą, księżycowy krajobraz. Wysychanie jeziora można porównać do zanikającego Morza Aralskiego. Wieczorem wsiądziemy do ekspresowego pociągu do Teheranu (który będzie wyposażony w kuszetki).

Jezioro Urmia

Jezioro Urmia

Dzień 9

Rano dotrzemy do Teheranu. Z dworca udamy się do hotelu aby odpocząć po nocnej podróży. Następnie pojedziemy w góry tuż za miastem, gdzie spędzimy leniwe popołudnie w kawiarniach. Poza metropolią odetchniemy chłodniejszym powietrzem. Zobaczymy też jak Irańczycy swoim zachowaniem udowadniają, że nie godzą się z władzą i surowym prawem panującym w ich kraju.

Dzień 10

Wcześnie, zaraz po śniadaniu wyjedziemy autokarem rejsowym vip w kierunku południowym. Zatrzymamy się w mieście Kaszan, gdzie zwiedzimy wykopaliska Tepe Sialk, obejmujące najstarszy na świecie ziggurat (starożytną wierzą świątynną) datowany na III tysiąclecie p.n.e. Po lunchu udamy się dalej na Południe do Isfahanu. Zostawimy bagaże i wieczorem, (kiedy jest najlepsze światło) odwiedzimy słynne Isfachańskie mosty.

Dzień 11

Rano odwiedzimy plac Imama. Będący drugim co do wielkości placem miejskim w Azji. Wokół placu obejrzymy meczety oraz oraz pałac,w którym mieścił się harem oraz targowisko pełne wyjątkowego rękodzieła i perskich dywanów. Udamy się do warsztatu, gdzie wyrabia się obrusy a miejscowi specjaliści opowiedzą nam o technologii produkcji.

Na bazarze będzie można kupić pamiątki. Iran jest jednym z niewielu państw gdzie powszechnie dostępne są prawdziwe, wykonywane ręcznie wytwory rzemieślnicze. Będziemy mieli okazję podejrzeć twórców w trakcie pracy.

W drugiej połowie dnia zobaczymy ormiańską katedrę Vank, która jest wyjątkowym połączeniem muzułmańskiej architektury z chrześcijańską sztuką. Następnie zjemy kolację w ormiańskiej dzielnicy.

Bazar w Isfahan

Bazar w Isfahan

Dzień 12

Dalsze zwiedzanie Isfahanu. Tego dnia będziemy chcieli trochę zwolnić, pospacerować. Proponujemy więc wyjazd na pobliską górę, będącą doskonałym punktem widokowym do podziwiania panoramy miasta.

Wieczorem odlecimy do Teheranu, gdzie spędzimy ostatnią noc w hotelu.

Dzień 13

Wieża Azadi

Wieża Azadi

Dzień ten rozpoczniemy od zwiedzania monumentalnej wieży Azadi, następnie wyruszymy do pałacu szachów z dynastii Kadżarów – Golestan, wpisanego na światową listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Kolejny punkt programu to odwiedziny Muzeum Klejnotów, jednego z najbardziej znanych muzeów w Iranie. W jego zbiorach znajduje się m.in. Pawi Tron – największy różowy diament świata o masie 186 karatów.

Następnie zapraszamy na pożegnalną kolację w jednej z popularnych restauracji. Późnym wieczorem pojedziemy na lotnisko międzynarodowe, skąd nad ranem odlecimy do Polski.

Dzień 14, Piątek 20 Maja

Przylot do Polski. W Warszawie będziemy w porze obiadu.

Informacje dodatkowe

Jedziemy na północ kraju ze względu panujące tam niższe temperatury. Jest to oferta na sezon wiosenno-letni.

Noclegi w hotelach 3-4 gwiazdkowych, ze śniadaniem, w większości szwedzki stół. Obiady i kolacje będziemy jeść w miejscowych restauracjach i barach z typową irańską kuchnią.

Poruszać będziemy się, różnorodnym transportem. Około połowę trasy przejedziemy busem lub wynajętym samochodem w zależności od wielkości grupy. Zaznaczamy, że Iran jest dużym krajem, w związku z czym zrobimy sporo kilometrów. Podróż jest przemyślana tak aby optymalnie wykorzystać czas i w miarę możliwości unikać długich przejazdów.

Jeżeli mają państwo jakiekolwiek pytania odnoście do podróży do Iranu prosimy o kontakt. Nasze adresy mailowe i numery telefonów znajdą państwo tutaj

Udostępnij na: