19 zaskakujących faktów, których nie wiesz o Iranie

Kilka… no dobra… 19 zaskakujących ciekawostek na temat Iranu. Między innymi operacje plastyczne w kraju muzułmańskim, zamach stanu, do którego oficjalnie przyznali się Amerykanie, edukacja i pokrewieństwo z nami Polakami.

 1. W Iranie wykonuje się najwięcej operacji plastycznych nosa na świecie. Corocznie około 200 tysięcy Irańczyków, głównie kobiet, udaje się do chirurga aby zmniejszyć nos i nadać mu pożądany zadarty kształt.
 2. Irańczycy są narodem dobrze wykształconym. 93% populacji potrafi pisać i czytać. Wśród ludzi młodych jest to niemal 100% bez różnicy między płciami. Stosunek studentów do osób aktywnych zawodowo wynosi 10,2% co jest jednych z najwyższych na świecie.
 3. Religią dominującą w Iranie jest szyicka wersja islamu. Szyici są mniejszością w świecie muzułmańskim i przez większość sunnicką często uważani są za heretyków. Stąd niechęć min. Arabii Saudyjskiej i innych krajów sunnickich do Iranu.
 4. Iran to spadkobierca dawnej Persji. Nazwę państwa zmieniono w 1935 roku. Nazwa Persja odnosiła się tylko do jednego z plemion aryjskich i została rozpowszechniona w Europie przez starożytnych Greków. Natomiast Iran odnosi się do całego narodu.
 5. Irańczycy to nie terroryści i nie popierają islamistów.

  poparcie dla państwa islamskiego
  Poparcie dla ISIS na bliskim wschodzie
 6. W Iranie kobiety muszą nosić chusty zakrywające włosy. Jednak mimo silnych szyickich tradycji prawo to nie ma silnego poparcia w społeczeństwie. Szczególnie w dużych miastach. Grupa „My Stealthy Freedom” kontestująca przymus noszenia chust ma prawie milion polubień na facebooku, który w Iranie jest blokowany przez rząd.
 7. W Persji powstała pierwsza konstytucja w świecie muzułmańskim. Było to w 1906 roku. Niestety ład, który tworzyła ta ustawa nie utrzymał się długo.
 8. Podczas repatriacji z ZSRR armii gen. Andersa w okresie marzec – wrzesień 1942 roku na terytorium Iranu znalazło się ponad 114 tys. Polaków, w tym 25 tysięcy cywilów, spośród których 13 tysięcy stanowiły dzieci. Dzieci znalazły schronienie w Isfahanie, gdzie utworzono dla nich prawie dwadzieścia polskich szkół z internatami.
 9. W 1953 roku wywiad Stanów Zjednoczonych wraz z wywiadem brytyjskim wywołały przewrót i obaliły demokratyczny rząd w Iranie. Umożliwiły powrót do władzy szachowi Rezie Pahlawiemu, który wprowadził absolutne rządy monarchiczne oparte na armii i tajnej policji. Szach rządził aż do 1979 roku, do rewolucji islamskiej.
 10. Na terenie obecnego Iranu powstała jedna z najstarszych cywilizacji na świecie datowana na 4000 lat przed Chrystusem. Do dzisiaj można oglądać tam budowle sprzed 5 tysięcy lat.
 11. Irańczycy często myleni są z Arabami a, poza religią, nie mają wiele wspólnego. Tak naprawdę są bardziej spokrewnieni z nami. Jest to jeden z ludów indoeuropejskich.

  Ludy Indoeuropejskie
  Ludy Indoeuropejskie
 12. Występują też, pewne podobieństwa językowe. Są to nasi dalecy kuzyni, ale proste liczebniki przypominają nasze. Np. nasze pięć to perskie [pancz], jeden to [jeg].
 13. Perska kultura znana jest z poezji, ręcznie robionych dywanów i pięknych ogrodów. Angielskie słowo „paradise” (raj) pochodzi z języka perskiego i oznacza „zamknięty ogród”.
 14. Traktat Przyjaźni pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Cesarstwem Perskim podpisany 19 marca 1927 w Teheranie jest nadal obowiązującym aktem prawnym mimo wojen, zmiany ustrojów, rewolucji i przewrotów, które objęły oba kraje.
 15. Iran jest 18 największym państwem na świecie. Dla porównania jego powierzchnia jest nieco większa od Francji, Niemiec, Polski, Czech i Białorusi razem wziętych.
 16. Jeden z największych poziomów uzależnienia od opiatów na świecie jest w kraju ajatollahów. Aktywnych użytkowników jest około 1,2 miliona w 78 milionowej populacji.
 17. Iran ma interesujący ustrój zbliżony do demokracji parlamentarnej. Głową państwa jest prezydent wybierany w powszechnych wyborach ale, co ciekawe, kandydatów na prezydenta zatwierdza Rada Strażników Konstytucji – 12 osobowy organ złożony z sędziów biegłych w prawie islamskim.
 18. W październiku 1971 roku w ruinach starożytnego miasta Persepolis odbył się bankiet z okazji 2500 lecia powstania państwa perskiego. Była to najdroższa impreza w nowoczesnej historii. Kosztowała ponad 200 milionów ówczesnych dolarów. 500 gości w tym 60 koronowanych głów miało do dyspozycji min. 2500 butelek szampana, 2700kg mięsa i 90 kilogramów kawioru. Wszystko obsługiwało 120 kelnerów i 40 kucharzy sprowadzonych z Paryża.
 19. Związki homoseksualne w Iranie są zabronione. Natomiast osoby transseksualne mają prawo do zmiany płci. Operacja zmiany płci są nawet dotowane przez państwo.

 

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.